Usługi geodezyjne Kraków

Usługi geodezyjne na terenie miasta Kraków świadczone są przez firmy geodezyjne. Zakres wykonywanych prac geodezyjnych i kartograficznych przez firmę można podzielić na:

  • pomiary i opracowania osnów geodezyjnych oraz podstawowej osnowy grawimetrycznej i magnetycznej
  • pomiary i opracowania szczegółowe sytuacyjne i wysokościowe
  • pomiary i opracowania realizacyjne
  • pomiary i opracowania związane z katastrem nieruchomości
  • inne prace geodezyjne

Znacząca większość krakowskich firm geodezyjnych wyspecjalizowana jest najczęściej w jednej, ewentualnie dwóch z wyżej wymienionych kategorii. Ze względu na obszerność tematów poszczególnych kategorii rzadko spotyka się firmy wszechstronne, działające na szerszym polu.

Co więcej w Krakowie pojawia się coraz więcej niszowych firm, świadczących tylko wąskie, wyspecjalizowane usługi geodezyjne lub quasi-geodezyjne. Przykładowo do takich nisz można zaliczyć firmy zajmujące się: skaningiem laserowym, teledetekcją, GISem, monitoringiem strukturalnym. W dobie kryzysu ogólnoświatowego jak i ogólnego marazmu panującego na rynku usług geodezyjnych w Krakowie okazuje się, że firmy wyspecjalizowane radzą sobie dużo lepiej niż te świadczące tradycyjne usługi geodezyjne. Dlaczego ? Dlatego, że konkurencja jest tam dużo mniejsza, a czasami i klienci dysponują dużo większymi funduszami. Tak jest nchociażby w przypadku firm wyspecjalizowanych w obsłudze ciężkiego przemysłu, przy badaniu odkształceń i inżynierii odwrotnej. Być może właśnie wąskie specjalizacje są receptą na kryzys w regionie krakowskim.

Temat wąskich specjalizacji nie tylko tyczy się firm, ale także studentów na studiach geodezyjnych. Może zamiast zostać kolejnym młodym geodetą, których już teraz jest na pęczki i większość z nich narzeka na swoje zarobki, może lepiej pomyśleć o geomatyce, GISie, fotogrametrii, geodezji inżynieryjnej w przemyśle. Od dawna ludzie, którzy umieją łączyć informatykę, programowanie z geodezją są w branży rozchwytywani. Tylko o nauce programowania trzeba pomyśleć na początku studiów, póki na to mamy jeszcze wolny czas.